Google News

Sarıçam Belediyesi’nden İklim Değişikliği ve Eylem Planı

İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin giderek daha belirgin bir hale geldiği günümüzde, bu sorunun gelecekte daha büyük sorunlara yol açmaması için, Sarıçam Belediyesi tarafından, ilçede daha yeşil bir gelecek için “İklim Değişikliği ve Eylem Planı” çalıştayı gerçekleştirildi.

Beğen
1 tepki
  • 27 Eylül 2023
  • 0
Font size:

Sarıçam Belediyesi Ömer Çelik Meclis Salonunda gerçekleştirilen çalıştayda konuşan Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğçe Demirdelen, kentsel büyümede ve seragazı emisyonlarındaki hızlı artış ile birlikte, doğal afetler, özellikle sanayi devrimi sonrasında insan etkinlikleri ve teknolojinin gelişmesine dayalı olarak iklimde görülen hızlı ve etkili değişikliklerin günümüzdeki iklim değişikliğinin temelini oluşturduğuna dikkati çekti.

Günümüzde dünyayı tehdit eden iklim değişikliğine uyum ve gelecekte yaşanması muhtemel iklim krizi ve beraberinde gelecek olumsuzluklarla ilgili önlem alınmazsa ilerleyen yıllarda çok daha büyük sıkıntılar doğacağını belirten Demirdelen, başta yerel yönetimler olmak üzere, şimdiden bu konuda önlem alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ilçede bulunan kurumlarla iş birliği içerisinde yürüttükleri “İklim Değişikliği ve Eylem Planı” çalıştayının ilçeleri için çok büyük bir adım olduğunun altını çizdi.  Başkan Uludağ açıklamasında, doğal kaynakların hızla tükendiği günümüzde, deniz seviyesinin yükselmesi, sıcaklıklardaki artış, buzullardaki azalma, afetlerin sıklığında ve şiddetindeki artış, sıcak hava dalgalarındaki artış gibi iklim değişikliğinin çok yönlü etkileri tespit edildiğini belirtti.

“GELECEKTE DAHA YEŞİL VE DAHA YAŞANABİLİR BİR SARIÇAM’I İNŞA ETMEK İSTİYORUZ”

Önümüzdeki dönemlerde bu gibi faktörlerin etkilerinin tüm dünyada daha da hissedilebileceğinin öngörüldüğüne dikkati çeken Başkan Bilal Uludağ, iklim değişikliği ile mücadelede, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı “ Dünyamız maalesef, değişen iklim koşulları ile birlikte, gelecekte başta biz insanoğlu olmak üzere, tüm canlılar için birçok sıkıntıya gebe durmaktadır. Bizlerde yerel yönetimler olarak, yerel iklim eylem planları ile iklim değişikliği üzerine politika ve hizmetler üretmek zorundayız. Sarıçam Belediyesi olarak bugün bu toplantı ile bu süreci de böylece başlatmış bulunuyoruz. Dolayısı ile yapacağımız çalışmalar ile başta enerji verimliliğini artırmak olmak üzere, yeşil enerji kaynaklarına geçiş yapmayı, çevre dostu ulaşım sistemlerini teşvik etmeyi ve ağaçlandırma çalışmalarına ağırlık vermeyi hedefliyoruz. Toplumumuzun her kesimini bu çabaya dâhil etmeyi amaçladığımız bu çalışmada hep birlikte, daha sürdürülebilir, gelecekte daha yeşil ve daha yaşanabilir bir Sarıçam’ı inşa etmek istiyoruz. Sonuç olarak, Sarıçam ilçesi olarak iklim değişikliği ile mücadelede elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu ilan ediyoruz. Hep birlikte, daha sürdürülebilir, daha yeşil ve daha yaşanabilir bir Sarıçam inşa etmek için çalışacağız.” dedi.

Narkotik polisi torbacılara göz açtırmıyor
Önceki HaberNarkotik polisi torbacılara göz açtırmıyor
İlk 500’de Adana’dan 14 firma yer aldı
Sonraki Haber İlk 500’de Adana’dan 14 firma yer aldı
Benzer Haberler
© Başkan Uludağ’dan öğretmenler onuruna yemek

Başkan Uludağ’dan öğretmenler onuruna yemek

© Başbuğ Türkeş Doğumunun 106. Yıl Dönümünde fidan dikimiyle anıldı

Başbuğ Türkeş Doğumunun 106. Yıl Dönümünde fidan dikimiyle anıldı

© Başkan Uludağ: Geleceğimizi büyük bir özveriyle inşa eden öğretmenlerimizin günü kutlu olsun

Başkan Uludağ: Geleceğimizi büyük bir özveriyle inşa eden öğretmenlerimizin günü kutlu olsun

© ATÜ’den uluslararası tanınırlığını yaygınlaştırmak için atak

ATÜ’den uluslararası tanınırlığını yaygınlaştırmak için atak

    Yorum Yaz