Google News

Geri dönüştürülebilir rüzgar enerjisi tüneli projesi ödül getirdi

Adana’da üniversite öğrencileri, ürettikleri geri dönüştürülebilir rüzgar tüneli projesiyle ödül kazandı.

Beğen
1 tepki
  • 08 Kasım 2023
  • 0
Font size:

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Erhan Tok, Fatih Can Ölmez ve Ömer Uçar, ileri üretim tekniği ile plastik pet şişelerden kanat üretti. Daha sonra gençler ürettikleri kanatları rüzgar tüneline bağlayıp, elektrik enerjisi üretmeyi başardı.

Yarışmaya katıldılar

3 öğrencinin yaptığı "Dikey Eksenli Rüzgar Türbinlerinde Stepped Airfoil Yapısının Aerodinamik Performansa Etkisinin Deneysel İncelenmesi ve Saha Uygulamasının Yapılması" projesi Bartın Üniversitesi’nde düzenlenen "6. Ar-Ge Proje Pazarı"nda birinci oldu.

Öğrenciler ödüllerini ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil’in elinden aldı.

İhlas Haber Ajansı’na konuşan Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hürrem Akbıyık, "Bu proje ile rüzgar enerjisini kullanarak elektrik enerjisi üretebiliyoruz. Ayrıca geri dönüşüm ile bu kanatları tekrardan üretebiliyoruz. Hem karbon emisyonunu azaltmış olduk hem de bazı malzemeleri geri dönüştürerek kanatları üretmiş olduk" diye konuştu.

Yenilenebilir enerjinin öneminden bahseden Dr. Akbıyık, "Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji çeşitleri çok önemli. Ayrıca Temel Kotil öğrencilerimize imkan verdi ve artık TUSAŞ’taki rüzgar türbinini kullanabilecekler" dedi.

Öğrenciler adına konuşan proje sorumlusu Erhan Tok ise aldıkları ödül nedeniyle mutlu olduklarını söyledi. Tok, "Ürünümüz ile hem karbon emisyonu hem de yenilenebilir enerjiye katkımız var. Projeyle Bartın’a gidince birincilik ödülünü aldık. Hem 50 bin liralık ödül aldık hem de ileride TUSAŞ’a gidip denemelerimizi yapacağız. Bu projemizde Stepped Airfoil yapısı kullandığımız için daha verimli bir yapı olacak. Ayrıyeten de diğer ürünlere göre daha küçük bir yapısı var. Kullanım alanı da bunun için artıyor" ifadelerini kullandı.

TOMA’nın desteğiyle yangın kontrol altına alındı
Önceki HaberTOMA’nın desteğiyle yangın kontrol altına alındı
MHP Lideri Bahçeli, Adana MHP’yi Kabul Etti
Sonraki Haber MHP Lideri Bahçeli, Adana MHP’yi Kabul Etti
Benzer Haberler
© KAAN Teknoloji Kulübü’den önemli başarı

KAAN Teknoloji Kulübü’den önemli başarı

© Başbuğ Türkeş Doğumunun 106. Yıl Dönümünde fidan dikimiyle anıldı

Başbuğ Türkeş Doğumunun 106. Yıl Dönümünde fidan dikimiyle anıldı

© ATÜ’den uluslararası tanınırlığını yaygınlaştırmak için atak

ATÜ’den uluslararası tanınırlığını yaygınlaştırmak için atak

© ÇÜ ve ATÜ öğrencileri için ücretsiz ring seferleri başladı

ÇÜ ve ATÜ öğrencileri için ücretsiz ring seferleri başladı

    Yorum Yaz