Google News

Çukurova Ritim ve Müzik Topluluğu konser verecek

Müzik çalışmalarına 2021 yılında başlayan Çukurova Ritim ve Müzik Topluluğu sahnede 60 enstrüman ve 10 solist ile 30 Nisan Salı saat:20.00 da Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde konser verecek.

Beğen
1 tepki
  • 27 Nisan 2024
  • 0
Font size:

Çalışmalarını Çukurova Halk Eğitim Merkezi bünyesinde Çukurova Borsa İstanbul İlkokulunda sürdüren topluluğunun Ritim Eğitmeni, Koro Şefi,  Müzik Öğretmeni Bülent İLÇİN

― ‘’Türküler; ete kemiğe bürünüp insan suretinde görünenlerin, gönül kıranın arınmasının zorluğunu bilenlerin, canlı cansız bütün varlıkları Hak sureti görüp onlara hürmet gösterenlerin, olmak için ölmeyi pişme yolunda yanmayı kabul edenlerin, aşktan ötesinin olmadığını bilenlerin sesidir. Yesevi’nin, Yunus’un, Mevlana’nın, Hacı Bektaş Veli’nin, Pir Sultan Abdal’ın, Nesimi’nin, Mısri’nin, Teslim Abdal’ın deyişleri kâh âşığın dilinde kâh dervişin nefesinde vücut bulur.

 Anadolu kültüründe Türk Halk Müziğinin kökleri 15.yy.la dayanır. Türk müziğinin bir çok türünden örnekler vereceğimiz konserde bir çok Türk Halk Ozanının eserine yer verdik. Bunlardan bazıları Karacaoğlan, Âşık Veysel, Neşet Ertaş, Şah Hatayi,  ve yakın zaman günümüz icracılarından Musa Eroğlu. Ayrıca Leman Sam, Özdemir Erdoğan, Yeni Türkü, Ezginin Günlüğü gibi Türk Müziğinin çok değerli sanatçılarının eserlerini de Ritim düzenlemeleri ile icra edip seslendireceğiz. Ayrıca “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk”ün en sevdiği mertliğin, yiğitliğin ve cesaretin dansı olan  Zeybek Türünden bir oyun sergileyeceğiz.

   Çukurova Ritim ve Müzik Topluluğu’nun sahnede kullanacağı enstrümanlar daha çok Türk Halk Müziğinde kullanılan Bağlama, Kaval, Cura, Kopuz, Bendir, Erbane, Asma Davul, Darbuka, Kaşık ,Zil gibi enstrümanlar. Ancak topluluğumuz müzikte doğu ve batı sentezini çok güzel harmanlayarak batı müziği enstrümanları olan Piyano, Gitar, Basgitar, Keman, Latin Bongo, Cajon, Djembe  gibi enstrümanaları da kullanıyoruz. Solo performansların olduğu konserimizde   90 lar temalı  Türk  müziğinden üç tane eserde seslendiriyoruz.Bu eserlerde izleteceğimiz video ve slaytlar ile seyirciyi çocukluk yıllarına götürerek  tatlı  bir nostalji yaşatacağız.

Konsere gelecek izleyiciler eserleri dinlerken  hüzün, coşku, neşe, ayrılık, özlem, sevinç gibi duyguları bir arada yaşayacaklar.

Çukurova Ritim ve Müzik Topluluğu olarak geçen yıl Haziran ayında verdiğimiz konserde 630 kişilik salona 1000 e yakın izleyici geldi. Bundan dolayı sınırlı sayıda davetiyeli olan  konserimize tüm sanatseverleri bekliyoruz.”

Adana’da karnaval korteji renkli görüntülere sahne oldu
Önceki HaberAdana’da karnaval korteji renkli görüntülere sahne oldu
Baikan Uludağ: Ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ancak gençlerimiz taşıyacaktır
Sonraki Haber Baikan Uludağ: Ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ancak gençlerimiz taşıyacaktır
Benzer Haberler
© Seyhan Belediyesi yüzme havuzları büyük ilgi görüyor

Seyhan Belediyesi yüzme havuzları büyük ilgi görüyor

© Bilge Başkandan Rekor Zam

Bilge Başkandan Rekor Zam

© Seyhan Belediye Başkan adayı Oya Tekin Çalışmalarıyla Fark Yaratıyor

Seyhan Belediye Başkan adayı Oya Tekin Çalışmalarıyla Fark Yaratıyor

© Akif Kemal Akay CHP’den istifa etti!

Akif Kemal Akay CHP’den istifa etti!

    Yorum Yaz