Murat Yıldırım Google News

Murat Yıldırım (d. 13 Nisan 1979, Konya), Türk oyuncu ve sunucudur.

  • 01 Şubat 2023
  • 0
Font size:
  • 13 Nisan 1979
  • 45

Hayatı

Annesi ve babası aslen Mardinli olan Yıldırım, babasının öğretmenlik görevi nedeniyle 1979'da Konya'da doğdu. Ailesi Kürt ve Arap kökenlidir. Yıldırım, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden sekizinci senesinde mezun oldu.

Özel hayatı

20 Haziran 2008'de Fırtına dizisinin setinde tanıştığı Burçin Terzioğlu ile evlendi. 30 Haziran 2014'te ise boşandılar. Londra'da tanıştığı Faslı oyuncu İman Elbani ile 13 Kasım 2016'da Adana'da aile arasında gerçekleşen sade bir törenle evlendi. Kız istemek için Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan'ı devreye sokmuştur. Cumhurbaşkanı da düğün hediyesi olarak bir Kuran göndermiştir. 8 Ekim 2022 tarihinde çiftin kızları Miray dünyaya geldi.

Yıldırım, Ekim 2015'te İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararınca "uyuşturucu kullanmak" suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı, "örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak" suçundan beraat etti. Mahkeme, hapis cezasının bir yıldan daha az olması nedeniyle cezayı erteledi.

Kariyeri

Tiyatro ve müziğe ilgi duyan Yıldırım, Yıldız Teknik Üniversitesi Oyuncuları'na (YÜO) katıldı ve 3 yıl amatör olarak tiyatroda oynadı. YÜO'daki arkadaşları aracılığıyla televizyon dünyasına giren Yıldırım'ın televizyonla ilk tanışmasını sağlayan, 2003 yılında atv'de yayımlanan Ölümsüz Aşk dizisinin bir bölümünde küçük bir rol alması oldu. Fakat dizi yalnızca 11 bölüm sürdü.

2004 yılında yayımlanan Bütün Çocuklarım dizisinde "Mesut" karakterini canlandıran Yıldırım, oyunculuğa aynı yıl yayımlanmaya başlayan Büyük Yalan dizisi ile devam etti.

2006-2007 yılları arasında Kanal D'de yayımlanan ve ilk uzun çalışması olan Fırtına dizisinde başrol oynayarak ün kazandı. Aynı yıl sinemada Altın Portakal ödülüne aday olan Araf filmi ile ilk kez başrol oynadı.

Başrolünü paylaştığı Tuba Büyüküstün ile Asi dizisinde "Demir" karakterini oynadı.

2009 yılında ise Asi dizisi sona erdikten sonra TMC yapım şirketi ile 2010-2011 yılları arasında yayımlanan Aşk ve Ceza adlı dizi için anlaşma imzalayan Yıldırım, dizide başrolü oynadı.

2012'de Tims Productions'ın yapımcılığını üstlendiği, Show TV'de yayımlanan Suskunlar dizisinde Ecevit karakterini canlandırdı.

2016 yılında Star TV'de yayımlanan, Meryem Uzerli ile birlikte Gecenin Kraliçesi dizisinde başrol oynadı.

2015-2016 yıllarında Kocan Kadar Konuş film serisinde başrol oynadı. Günümüzde ise, TRT 1'de yayımlanan Teşkilat adlı dizide Ömer Atmaca karakterini canlandırmaktadır.

    Yorum Yaz