• En Düşük 11°C, En Yüksek 16°C, Sağanak Yağışlı / Adana
  • Salı, 01 Ocak 2021

Fethi Ahmet TÜMTAŞ

Vicdanın Bu Kadar Mı Sn. Karalar

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin işçi alım ilanını gördüm. Alım ilanında düz işçi, usta işçi, büro personeli alımı gerçekleştirileceği yazıyor.

İşten çıkardıklarına bakıyorum da işçi alım ilanındakilerden farklı değiller. Usta işçi çıkardı usta alacakmış, büro personeli çıkardı büro personeli alacakmış, peki senin alacağın işçi düzde çıkardığın işçinin neresi eğriydi? Çıkışını verdiğin usta kadrosundaki işçiler senin getireceğin ustalardan daha mı kötüydü? Hatta şöylede diyebiliriz. Tecrübeli personeli çıkardın şimdi acemi birliğine mi çevireceksin belediyeyi. Zaten neyin ustasını alacağında belli değil. Ustalık tecrübeyle olur. Birikimle olur. Liyakat sahibi kişilerden oluşur. Yalnız usta maaşı aldırmak için usta kadrosu açılmaz. Bunu neye dayanarak söylüyorsun derseniz yerel yönetimler meslek elemanı olarak ve sosyal hizmetler meslek elemanı olarak 15 yıllık belediyecilik tecrübemle söylüyorum. Tabiki şunu da hatırlamak lazım seçimden önce namus sözü vererek işçi emekçi insanların ekmeğiyle oynamayacağını söyleyen sn. Karalar seçimden sonra hafıza kaybımı yaşadı. Yoksa bu sözlerin değeri mi yoktu? Yaklaşık 3.000 işçiyi hiçbir gerekçesi olmadan işten çıkardı. Daha sonra kamuoyunun tepkisiyle karşılaşınca vicdanları sızlatan fakat kendisinin hiç hicap duymadığı şu iftirayı attı. “Çıkardığım işçiler bankamatikciydi.” Dedi. Bu en çok emeğiyle çalışan alın teri döken ve ekmeğinden olan işçileri yaralamıştı. Çünkü böyle bir iftirayı hak etmediklerini düşünüyorlardı ki haksızda değillerdi.

......

Yatsıya kadar yanan mum tükenmişti. Adanalı bunun bir iftira olduğunu anlamıştı. Bir kişinin iki dudağının arasından çıkan söze inanılacak bir durum değil bu nerdeyse her mahallede işten çıkarılan işçi vardı. Vatandaş haliyle o garibanların Kış’ın soğukta Yaz’ın sıcakta sabah akşam işe nasıl gidip geldiğini biliyor ve sonuç olarak bu iftira tutmadı. Bu sefer iftiralarına Sn. Hüseyin Sözlü’yü de katıyor. “Sözlü döneminde çok işçi alınmış o yüzden işçi giderleri çok fazla küçülmeye gitmemiz lazım” diyerek bu yükü belediye kaldıramayacağı için işçi çıkardık dedi. Buna kimse bir şey demedi çünkü nihayetinde yeni bir yönetim şekliydi. Bütçesini ayarlıyor tasarruf ediyor denildi. Fakat belediyenin yapısını personel dağılımı konusunda bilgisi olanları inandıracak bir durum yoktu. Üstelik siyasi kıyım yaptınız diyenlere de tepki göstermiş öyle bir şeyin olmadığını savunmuştu.

Şimdi ne oldu da işçi alacakmış. Hani işçi fazlaydı. Hani bütçe yetersizdi. Şimdi alacağınız personele siz cebinizden mi maaşlarını vereceksiniz? Tabiki vermeyeceksiniz. Siz yalnız çıkardığınız işçileri değil ailelerini bakmakla mükellef oldukları kişileri ve tüm Adana'yı söylenecek çok şey var ama ben en iyimser tabirle söyleyeyim K-A-N-D-I-R-D-I-N-Z. İşten çıkardığınız işçiler mahkemelerde işe dönüş davalarını kazandıkları halde istinaf mahkemelerinde süründürmeye devam ediyorsunuz. Sizde biliyorsunuz ki istinaf mahkemesi de geri dönüş verecek. Sizin bu isyanınızı ve kininizin kime karşı olduğunu da merak ediyorum. Sn. Karalar çıkardığınız işçilere vereceğiniz tazminatlar geri dönüş kötü niyet tazminatlarıyla devleti zarara uğratmayacak mı?

Amacınız benden olmayan benim gibi düşünmeyenin yaşamaya hakkı yok düşüncesi midir?

Yorum Yaz