Muhammet Yumuşakipek29 Makale

Bir kalbiniz mi var yoksa bir yüreğiniz mi?

Şaşırmayın böyle yazdım diye. Doğru bir şeyi yazıyorum, bakmayın bizim jargonda kalp ve yürek ayrı ayrı var tanım olarak. Biraz batı mutfağına gidersek orada yürek diye bir tanımlama yok. Kalp tanımlanır sadece, tamam kalpte önemlidir ama yürek bir başkadır, anlatmak gerekir tekrar tekrar önemini.

Dedim ya yürek Bir başkadır diye,

Bugün sosyal medyada bir kaz videosunu izledim, kaz tek başına bir sürü öküze meydan okuyor ve kendini savunuyordu, dikkatimi çeken öküzlerden herhangi biri bir darbesiyle kazı öldürebilirdi lakin hiçbiri buna yapamadı çünkü kaz kararlı ve yürekliydi. Bu on saniyelik bir videoydu ve inanın bütün bir hayatı özetlemeye yeter bu video.

Şimdi düşünmeliyiz kaçımız kaz kadar yürekli olabiliriz cevabını ben bilmiyorum yorumlara yazabilirsiniz.

Siz medya patronu olabilirsiniz, çok uluslu bir şirket sahibi olabilirsiniz, yeryüzü kıta topraklarının tamamına sahip de olabilirsiniz, peki soruyorum siz o kaz gibi yürekli olabilir misiniz?

Batıdan beklemiyorum yürekli olmasını çünkü adamların yürekten haberi yok. Lakin kendi milletimden bekliyorum, en az o kaz kadar yürekli olmalarını.

Çok izledik biz İstanbul’un meşhur kabadayı rollerini, tuzsuz Deli Bekirleri, ipsiz rızaları çok okuduk gazete kupürlerinde.

Mahallemizdeki manav Osmanları, bakkal Erdalları, berber hasanlar hani o göğsümüzü kabartan mahalle rollerini ne çok izlettiler bize.

Bakıyorum da kendi rollerimizle alakası yok, hiçbirinin.

Ayni bizler kabuğuna çekilmiş istiridye gibiyiz. Bir tehlike anında hemen kafasını kabuğuna çeken kaplumbağa Anadolu diliyle tospa gibiyiz.

Nasıl öldürdüler bizleri bizden habersiz, içimizde bir yıkım başlattılar bir o kadar da sessiz.

Haksızlığa karşı durmaktır yürekli olmak, size bir masal anlatayım ve yazımı bitireyim.

Bir gün ormanlar kralı aslan hastalanır ve yerine geçecek biri aranır, fil hemen atlar ve hayvanlara neler neler vadeder ve bütün kileri doldurur.

Ve fil ormanlar kralı olur buna aslanda itiraz edemez. Gel zaman git zaman, ormandaki bütün kuralları fil koyar, aile ilişkilerine karışır, hatta kaç çocuk yaptıklarına kadar. Zaman gelir filden habersiz kuş uçmaz hale gelir her yer, kimse filin bu zorbalığına, zalimliğine ses çıkartamaz çünkü kiler doludur nede olsa. Fil hiddetle yürürken bir karınca yuvası görür ve hortumuyla yuvayı dağıtır çünkü ondan habersiz yapılmıştır o yuva, bir zaman sonra hortumuna bir karınca girer ve yuva yapar, filin hortumu kaşınmaya başlar giderek artar bu kaşınma, büyük bir kaya bulur ve hortumunu vurdukça vurur ve yığılıp kalır olduğu yere. Bir karınca bir fili alt eder, masal da burada biter.

Burada iki örnek verdim ilk kazı anlattım, sonrada fili, siz hangisi olmak isterdiniz, ya da ne olmak isterdiniz? Seçim sizlerin olsun. Sizden bir isteğim olsun, haksızlığa boyun eğmeyelim, sırf kiler dolacak diye bunu yapmayalım.

Unutmayın kiler illaki dolar, ama zor ama kolay dolar.

Hadi bunu bir düşünün siz, benden bu kadar bugünlük.

Esen kalın sevgiyle kalın sağlıklı kalın

Yorum Yaz