Muhammet Yumuşakipek29 Makale

Bir gün Hava Aydınlanacak

Hepimiz okumuşuzdur, kibritçi kızı, belki ilk okuduğumuz kitaptı kendisi.

Ne anlatıyordu hatırlayanınız var mı, yoruma yazabilirsiniz aklınıza gelenleri.

Kibritçi kız benim için özlemi, hasreti, hayalleri ve umutları tasvir eden bir anı.

Nasıl bitiyordu kitap, bir anda her yer aydınlandı diyerek. Ve o kaçınılmaz sonun gelişiyle birlikte tabii.

Aslında kitapta sadece dünya hali değildi anlatılan, yazar karanlık betimlemesi yaparken okuyucuya mesaj veriyordu adeta.

Her birimiz için her okuduğumuzda damağımızda hiç eskimeyen bir tadı hissedeceğimize eminim ben.

Hayatımız bir filmden ibaret sanki hatta büyük bir kaza ya da şok geçirenlerin ilk ifadesidir bu, bütün hayatım bir film şeridi gibi geçti gözlerimin önünden.

Hepimiz her gün kendi filmimizin rollerini oynuyoruz, fark etmesi güç elbette, hayat bilgisi öğrenmeye başladık çünkü.

Bir gün bu filmin süresi bitecek ve kibritçi kızda anlatıldığı gibi her yer aydınlanacak.

Korkularımız ile birlikte yaşıyoruz ve pişmanlıklarımız bizi asla terk etmiyor, hayatın uzun uzadıya giden bir merdiven olduğunu farz edelim hangimiz bilebiliyor kaçıncı basamakta olduğunu.

Öz eleştiri yapabilir miyiz şöyle cesurca. En son ne zaman konuştuk kendimizle, iç Sesimizi ne zaman duyduk en son. Hani o filmlerde hiç eksik olmayan ses, medya dizilerinde sürekli başrol olan ses, bizlerin kafa sesleri yani.

Bana göre her şeyin en doğrusunu söylüyor, asıl söylemek istediğimiz bu işte lakin biz onu akıl süzgecinden geçirip bambaşka bir şekle dönüştürüp söylüyoruz. Desenize ne çok söyleyemediklerimiz var bizim. Her biri ayrı bir pişmanlık ayrı bir özlem.

Geceleri yastığa başını koyup dakikasında uyuyan insanlara hayranım, onlar kendileriyle barışık, çevreleriyle barışık insanlardır ve kafa seslerini en çok dinleyenlerdir, onlar pek fark etmezler bunu ama.

Kendimizle barışalım, özlemlerimiz ile kavuşalım, iç Sesimizi çokça duyalım. İçimizde bir ben taşıyoruz farkına varalım. Bırakalım ruhumuzun ezgisine kendimizi ve fark edelim o merdivende kaçıncı basamaktayız biz.

Eğer okumayanlar varsa kibritçi kızı, vakit kaybetmeden okuyun derim ben. Bir gün hava aydınlanacak unutmayın.

Esen kalın, sağlıklı kalın

Yorum Yaz