Fethi Ahmet Tümtaş25 Makale

Yerel Yönetimler ve COVID-19

Covit-19 virüsünün Türkiye de görülmesi itibariyle bazı muhalefet belediyeler virüs üzerinden siyaset yapmaya hatta tabiri caizse tribünlere oynamaya başlamışlardır.

Böylesine hayati bir durum söz konusuyken siyaseti bir kenara bırakıp Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda hareket edilmesi gerekliydi.

Sayın Cumhurbaşkanının “Biz Bize Yeteriz” kampanyası başlatmasıyla beraber muhalefet belediyeleri paralel kampanyalar başlatmıştır. Birlik ve beraberliğe çok ihtiyaç olduğu bu dönemde farklı kampanyalar başlatarak ülke insanını ayrıştırmanın doğru olmadığı düşüncesindeyim.

Belediyelerin bu dönemde en iyi katkıyı temel görevleri olan; temizlik, ilaçlama, park, bahçe temizlik ve bakımını eksiksiz ve tam yapmasıdır. Bütçelerini bu doğrultuda harcamaları toplum sağlığı için önem arz etmektedir ki bilimde, bu virüsün çevre temizliğiyle bağlantılı olduğunu söylüyor

Vatandaşlara erzak yardımı yapacak belediyeler yardım konusunda sosyal politikalar il ve ilçe müdürlükleri ile koordineli çalışmalıdır. Bu sayede gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşların doğru tespiti yapılarak yardımların sahiplerine ulaşması sağlanmış olur. Belediyelerden her vatandaşın talebi ve isteği olur ama esas ihtiyaç sahibi olup olmadığını tespit etmesi belediyeler açısından zordur.

Amaç reklamsa sosyal hizmetlere vatandaşa dağıtsın diye bu kadar erzak, bu kadar nakit para yardımı yaptım diye reklam yapabilirler ama insanları ayrıştırıp benim yardımım senin yardımını yener gibi bir tutum sergilemek doğru olmadığı gibi tehlikeli bir durumdur. Bu tür politikalardan uzak durmak her iyi niyetli siyasetçinin görevidir.

Gündemin yardım kampanya yarışına dönüştüğü bu zamanda ilkyazım ile siz değerli okuyucularımızın karşısına çıktım. İnşallah bundan sonra daha aktif bir şekilde yazılarımı ve düşüncelerimi buradan paylaşacağım. Sağlıcakla kalın #EvdeKalın  

Yorum Yaz