Fethi Ahmet Tümtaş25 Makale

Sosyal Belediyecilikte KOCAİSPİR Farkı

Yüreğir Belediye Başkanlığına geldiği ilk günden itibaren etkisini gösteren Fatih Mehmet KOCAİSPİR her geçen gün üstüne koyarak devam ediyor.

Belediyelerin yapmakla mükellef olduğu; temizlik, yol, park bahçe bakımı ve buna ek olarak ilaçlama hizmetleri vardır. İlaçlama mükellefiyeti demişken aslında bu önemli hizmet Adana Büyükşehir Belediyesi’nin idaresinde olmasına rağmen halkın sağlığını önemseyerek koronavirüse karşı ilaçlama ekipleri kurarak Yüreğir’in dezenfekte ihtiyacını büyük ölçüde karşılamıştır.

Her ne kadar rutin belediyecilik hizmeti olsa da temizlik işlerinde de gözle görülür bir değişimin olduğu halkın gözünden kaçmamaktadır. Sokakların yıkanması, süpürge araçlarının sokak aralarına kadar girerek temizlemesi Yüreğir’in şimdiye kadar alışık olmadığı güzel hizmetlerdir.

Park ve bahçe konusunda da gayretli ve iyi niyetli çalışmaların olduğuna kıymetli dostum ve arkadaşım sn. Bayram DOYSAK’ın ekibiyle birlikte özverili ve fedakârca gayretlerine şahit olduğumu da belirtmek isterim. Zira Adana Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanlarıyla Yüreğir Belediyesi sorumluluk alanlarına baktığımızda farkı göze çarpıyor. Büyükşehir sorumluluğundaki bulvar, park ve yürüyüş yollarındaki çim ve otların nerdeyse diz boyu olduğu ağaç yalaklarının bakımının olmadığı hemen göze çarpmaktadır. Bunların aksine Yüreğir Belediyesi’nin kendi sorumluluk alanlarında hiçbir sorunun ve şikâyetin olmaması elbette böyle günlerde önemli çalışmalardır.

Sosyal belediyecilik konusuna gelince bunun mimarı şüphesiz sn. KOCAİSPİR’dir. Yalnız koronavirüs ile mücadele günleri değil daha öncesinde de takip ettiğim kadarıyla sosyal faaliyetlerin içinde yer alan, yardım konusunda bütçesini zorlayan bir başkan profili çizmeyi başardı. Korona virüsünün Türkiye'de görülmesiyle birlikte Yüreğir Belediye Başkan Fatih KOCAİSPİR’in talimatlarıyla tüm belediye birimleri tedbirlerini alarak bu günlerin az hasarla atlatılması için sosyal anlamda vatandaşlara gereken desteği sağlamışlardır.

Burada birçok muhalefet belediyelerinin bu işi şova dönüştürerek yardım konularını suistimal ederek gündem olmaya çalışmalarına hep beraber izliyoruz. Bunca yapılan şovlara karşın sn. Fatih Mehmet Kocaispir'in hiçbir siyasi beklenti içinde olmadan ve reklam yapmadan binlerce yardım kolisini ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtarak halkın gönlünde taht kurmuştur. Hali hazırda yardım kolilerinin halka verilmeye devam ettiği haberini alıyorum. Bu da beni çok mutlu etmiştir.

Sn. Kocaispir burada ders niteliğindeki davranışının bazı belediyelere örnek olacağını düşünüyorum. Şöyle ki, hakkıyla yapacağın yardımların reklama ve şova ihtiyacı yoktur. İhtiyaç sahibi insanlar icraatlara bakarak zaten hakkını verir. Reklamla garibanın karnının doymayacağını herkese göstermiş ve sadece icraat yapmıştır.

 Sosyal belediyecilik konusunda da gereken adımları atarak daha ilk döneminde hedefe doğru emin adımlarla ilerlediğini düşünüyorum. Rabbim Başkan Fatih KOCAİSPİR’in yardımcısı olsun ve halka hizmet yolunda bir ömür vakfetmesini nasip etsin diyerek satırlarımı burada sonlandırıyorum.

Yorum Yaz