Fethi Ahmet Tümtaş25 Makale

Ne Yüzle İşçi Bayramını Kutluyorsun Başkan

Öncelikle tüm emekçilerin 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramını kutlarım. Emeğiyle çalışıp alın teri döken ekmek mücadelesi veren tüm işçilerin hiçbir hakkının gasp edilmediği bir dünya hayalinin gerçekleşmesi dileğiyle bu yazıyı kaleme alıyorum.

Bugün şahit olduğum bir konuyu siz değerli okuyucularımla paylaşmak istedim.

Bilindiği üzere seçimler öncesi hiçbir emekçinin ekmeğiyle oynamayacağız diyerek vaatlerde bulunarak seçimleri kazanan CHP’li belediyeler göreve geldiklerinde ki en büyük icraatlarından biri işçi kıyımı yapmak oldu. Bu CHP’li belediye başkanlarından bir tanesi de Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalardır. Bugün bir SMS atarak "işçiler varsa hayat devam eder. Bu zor günlerde evde kalan, işini yapamayan ve evde kalanlar için çalışan tüm işçi kardeşlerimin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum" diye bu mesajı atan başkan Zeydan Karalar işten çıkardığı emekçileri ne çabuk unutmuş acaba. Seçim dönemi duyguları istismar edilip kandırılan belediyenin işten çıkarılan onurlu işçilerine böyle bir mesaj gelmesi ister istemez tepkilere neden olmuştur.

Göreve gelir gelmez ilk işi işçi çıkarmak olan sn. Zeydan Karalar’ın işçi bayramını kutlamasını samimiyetsiz bulduğumu da söylemeden geçemeyeceğim. Zira söylem ile eylemi tutarsız bir siyasetçinin samimiyetine inanmak ancak akıl fukarası bir insanın davranışı olur.

Her işçi bayramında CHP’li vekiller televizyonlara çıkıp şov yaparak veya süslü cümleler kurarak sosyal medyada algı yapıp işçi haklarından bahsederler. İşçilerin tek savunucusu kendi partileriymiş gibi bir havaya bürünürler. Birçok insanda bugüne kadar CHP’li vekillerin bu yaptıklarına inanmışlardır. Ta ki birkaç tane belediye başkanlığı alınıp da işçi kıyımlarına şahit olmasına karşı hiçbir emekçinin hakkını savunmayıp, işçi düşmanı kesilerek emekçilerin ayağını kaydırmaya gayret gösterdiğini görene kadar.

Özellikle CHP grup başkan vekili Özgür Özel'in "bizim belediyelerde çalışmayan bankamatikçileri çıkardılar" sözleri de emeğiyle çalışan işçileri aşağılayarak samimiyetsizliğini gün yüzüne çıkarmıştır. Bir grup başkan vekili partinin ve o partinin genel başkanının politikasını temsilen konuşur. Buda demek oluyor ki çıkarılan işçilere ya parti adına iftira atmış ya da kendilerine yerel yönetimleri yanlış bilgi vermiştir. İnsanlara iftira atmak kolay ama bu şekilde yapılan bir siyaset ancak günü kurtarır. Sapla samanı ayırmadan genelleme yaparak yapılan açıklamalar ancak ekmeğinden olmuş gariban işçilerin canını biraz daha acıtır. Yarın hangi yüzle bu insanlardan oy istemeye geleceksiniz? Çok merak ediyorum.

Bu yılki işçi bayramına CHP’li belediyeler gölge düşürmüştür. İşten çıkarılan binlerce emekçi mağdur durumdadır. Bu belediyelerde halen çalışan işçilerde her an çıkarılma kaygısı ile huzursuz ve mutsuzdur.

Aslında buradan genel iktidara da bir çift sözüm var. İşçilerin alın teri ve emekleri ağızdan çıkan bir söz ile heba edilmeyen bir hakka kavuşturulsun. Yoksa 1 Mayıs İşçi Bayramı diye kutlayacak ortada işçi ve emekçi kalmayacaktır.

Yorum Yaz