Fethi Ahmet Tümtaş25 Makale

Darbeden Medet Umacağınıza Halka Kendinizi Sevdirin

Bugünlerde durduk yere darbe imaları yapılmaya başlandı. Ortada hiç bir şey yokken böyle imaları gündeme getirmek neyin nesi anlamış değilim.

Acaba hükümetin bugünlerde korona salgınına karşı başarılı politikalarının halk nezdinde olumlu bir algı oluşmasını hazmedemeyen bir kesimin halkın dikkatini başka yere çekme düşüncesi mi var? Yoksa gerçekten darbe yapılma hevesi olan ve bu beklentisinin halk nezdinde bilinçaltını yoklamaya çalışan bir kesim mi var?

Günümüz Türkiye’sinde birileri darbe yapabilir mi?

Şundan emin olun ki bu cesareti gösteremezler. Yalnızca yapacakları tek şey havayı bulandırıp dikkat dağıtmaktır. Türkiye’de artık darbe yapacak bir güç yoktur. Böyle bir hevese kapılacak birileri de varsa sanırım sonuçlarına da katlanmayı gözüne alacaktır.

Artık Türkiye'nin darbelerle anılan bir ülke olmaması gerektiğine inanan, darbelerin ülkemizin üstünde bıraktığı acı gerçekleri gören, ekonomik ve sosyal negatif etkisini bilen ve bilinçli bir halkın varlığı 15 Temmuz kalkışmasında da görüldüğü gibi bugünde buna izin vermeyeceği kanaati bende oluşmuştur.

1980 darbesinin ve daha önceki kalkışmalarda darbe yapmaya zemin hazırlayarak darbeyi meşru hale getiren bir yapının varlığı aşikârdır. Önce insanları birbirine kırdıran sonra da kurtarıcı olarak darbe yapılması gerektiği düşüncesini halkın bilinçaltına yerleştiren bir yapı her zaman var olmuştur. Bu günün şartlarında böyle bir algının oluşması imkânsızdır. Çünkü darbeler genelde koalisyon hükümetlerine karşı yapılır. Halkın çoğunluğunun desteğini alan güçlü bir hükümete darbe yapmaya kalkmak ancak aptalca bir davranış olur. 15 Temmuz’da böyle bir aptallık yapan FETÖ Silahlı Terör Örgütünün boyunun ölçüsünü aldıklarına hep beraber şahit olduk. 40 yılı aşkın devlet içinde oluşan bir yapının devleti ele geçireceği hevesine kapılması sonucu devlet içindeki tüm kadrolaşmasını bir gecede kaybederek nasıl yerle bir olduklarına şahit olduk.

Bu savunmayı kim yaptı? Tabiki hükümete demokrasiye inanan güçlü bir halk ve halkın askeri ve polisi olduğuna inanan vatansever güvenlik güçleri yaptı. Halka kendini kanıtlamış bir hükümete karşı bir darbe girişiminin ancak buna kalkışanlara cehennem olacağını hala böyle bir heva ve heves sahiplerine söylemek ve uyarmak isterim.

Yeri geldiğinde demokrasiden özgürlükten bahsedenler, nefsi düşüncelerine yenik düşerek darbeden medet umanları da demokrasilerde halkın cezalandırma şekli sandık olduğunu unutmayalım. İktidara gelmek isteyen meşru yollardan siyasi çalışmalarını yapar, halka kendini sevdirir ve yapılacak seçimlerde gereken çoğunluk oyunu alarak iktidar olabilir. Bunun aksini düşünenleri büyük bir azap bekler ve tarihin tozlu raflarında hain olarak bir ömür anılırlar.

Yorum Yaz