Fethi Ahmet Tümtaş25 Makale

ABB’nin Su Fiyatlarındaki İndirimi Faturalara Yansıdı Mı?

Adana Büyükşehir Belediyesi Kovid-19 salgını nedeniyle olağanüstü toplanan meclis toplantısında su fiyatlarına yüzde 35 indirim yapıldığı bilgisini duyurdu. Emeği geçen tüm meclis üyelerine bir hemşehri olarak teşekkür ederim.

Zannedersem Kasım 2019’da da su fiyatlarına yüzde 30’luk bir indirim yapıldığı duyurulmuştu.

Buna göre toplamda yüzde 70’lik bir indirim yapılmış oldu. Böyleyse şayet çok ciddi bir indirim söz konusu demektir. Adana Büyükşehir Belediyesi’ni yönetenler mükemmel bir iş başarmış oluyorlar. Başkanından meclis üyelerine kadar emeği geçen herkese halkımız adına teşekkür ederim.

Gelelim esas anlamak istediğimiz bundan önceki indirimlerin faturalara yansıyıp yansımadığına. Açıkça söylemek gerekirse bu indirimi hissetmeyenlerdenim. Kaldı ki yalnız ben değil komşularımdan, çevremden sorduğum her vatandaştan aldığım cevap indirimin aksine faturaların artığı yönündedir. Önceki dönemlerden daha fazla bir fatura ücretiyle karşılaştıklarını söyleyen ciddi bir çoğunluğun olduğunu gönül rahatlığıyla dile getirebilirim.

Burada en önemlisi şu ki; vatandaşta bir aldatılma veya hile olabileceği kanısı oluşmuştur. Önceki dönem yapılan indirimlerin faturalara yansımadığı iddiası hâkimdir. Burada iş cumhur ittifakı meclis üyelerine düşmektedir. Nedir bu kadar indirim yaptık demelerine rağmen su faturalarının önceki dönemlerden daha yüksek gelmesine sebep olan? Bu konuda çıkıp halkın anlayacağı dilden vatandaşı tatmin edecek bir açıklama yapmaları beklenmektedir.

Şöyle ifade etmek gerekirse Kasım 2019’dan önce suyun tonu ne kadardı? İndirim yapıldıktan sonra ne kadar oldu? Ayda ortalama 100 TL ödediğim fatura 65 TL’ye düşmesi gerekirken eski faturadan yani 100 TL’den daha fazla öder oldum. Vatandaş bir aldatmaca içinde olduğu düşüncesindedir. (Burada verdiğim su fatura bedelleri temsilidir.)

Nisan 2020’de yapılan yüzde 35’lik indirimle Kasım 2019’da yapılan indirimle beraber toplamda yüzde 65’lik bir indirim söz konusudur. Yani Kasım 2019 öncesinde 100 TL fatura ödeyen bir abone 35 TL ödeme yapmasını istemek en büyük dileğimdir. Nihayetinde bu memlekette yaşayan herkes istifade edecektir.

Bu indirimin gerçek anlamda faturalara doğru yansıyıp yansımadığının takipçisi olacağımı belirtmek isterim.

Cumhur ittifakı meclis üyeleri ve özelikle AK Parti grubu adına sn. Ozan Gülaçtı Bey alınan kararla yetinmeyip bu indirimlerin faturalara yansıyıp yansımadığının takipçisi olmanız bir vatandaş olarak ricamdır.

Yorum Yaz