Fethi Ahmet Tümtaş25 Makale

ABB’de çalışanlar koronavirüs belasına mı terk edildi?

Adana Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı, yol şube müdürlüğü şantiyesinde 10 çalışanında korona virüs testi pozitif çıktığı iddia ediliyor. Virüs için herhangi bir önlem alınmadığı hem çalışanların hem de vatandaşların sağlığıyla oynandığı söyleniyor.

İşi gereği yollarda kaldırımlarda çalışan işçiler daha da önemlisi şantiye ortamında kendi aralarında toplu olarak bulunduğu söylenmekte.

Böyle bir vaka varsa ki iddia o yönde, bunun için önceden önlem alındı mı? Alındıysa ne tür önlemler alındı?

 Yine teyide muhtaç bir bilgiye göre Fen İşleri Daire başkanının koronavirüs vakasının ortaya çıkmasından sonra kurum doktorunun karantina tavsiyesine rağmen “iş yoğunluğumuz var” diyerek doktor tavsiyesine uymadığı söylenmektedir.

Koronavirüs vakasının ortaya çıkmasına rağmen çalışanların parmak iziyle işe giriş çıkış yaptıkları, virüsün el temasından da geçtiği hiçe sayılarak, sosyal mesafenin de korunamadığı bir ortamda işini kaybetme kaygısıyla kimsenin sesini çıkarmadığı da iddialar arasında yerini alıyor.

10 kişinin virüse yakalanması ve bunun için önlem alınmadığı doğruysa bu çalışanların ve temas ettiği kişilerin vebalini kim çekecek? Hesabını kim verecek?

“İşimiz yoğun” diyerek olayın ciddiyetini kavramamak mı? Yoksa ihmal mi? Dünyanın her yerinde bu vakadan dolayı her kurum ve kuruluşta iş aksaklığı oluyor. Kimse bu dönemde sizden hummalı bir çalışma beklemiyor. Acil ihtiyaca cevap verecek kadar personel bulundurmak yeterliyken 700 kişiyi sabah akşam bir araya getirmek ne kadar doğru?

Şu dönemde en iyi yapılacak iş işçinin ve vatandaşın sağlığını korumak yöneticilerin olmazsa olmaz görevi ve sorumluluğudur.

Yorum Yaz