• En Düşük 11°C, En Yüksek 16°C, Sağanak Yağışlı / Adana
  • Salı, 01 Ocak 2021

Bu Kaçıncı?

Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Sahi sizlerin arasında bunun sebebini anlayacak yahut anlatacak birileri var mıdır? Her şeyden önemlisi bir insan hayatı birtakım sebepler bahane edilerek sonlandırılabilir mi? Bu cümleyi hepimiz çok duyarız. Hangi çağda yaşıyoruz biz? Gerçekten biz hangi çağda yaşıyoruz? O beğenilmeyen ilk çağ dönemlerinde dahi hiç böylesine bir vahşeti okuyanınız var mıdır? Modern dönemde insan iyice yalnızlaştı. Modern hayatın insanın üzerine oynadığı rollerin etkisiyle insanlar kendilerini ifade etmekte zorlandı ve aidiyetlik duygularını kaybettiler. Kimliksiz birer birey haline geldiler. Yani tabir yerindeyse, denizden çıkmış balık gibi oldular. Geçmiş dönemlerden günümüze kadar uzanan zaman yolculuğunda hiç bu kadar daralan bir sevgi çemberi göreniniz var mıdır? Peki, ne oldu da kadına yönelik şiddet bu kadar ünlendi? Ne oldu da kadına şiddet uygulamak marifet haline geldi? Her gün gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde bir kadın ya katlediliyor ya darp ediliyor veya istismar edilerek susturuluyor. Bu tarz haber manşetlerini okumak istemiyoruz artık.

Bir çocuğun anne lütfen ölme diyerek annesini gözlerinin önünde öldüren cani bir kişinin o çocuğun annesine atmış olduğu her bıçak darbesi aslında bizlerin de vicdanında bir ömür kalacak olan derin bir iz değil de nedir? Bu soru her birimizin cevaplaması gereken bir sorudur. Doğru cevabı verecek çok fazla kişi olduğunu sanmıyorum doğrusu.

Evde kahvaltı yaparken sabah haberlerinde veyahut akşam yemeğinde akşam haberlerinde kadınlarımız sessiz çığlıklar atarak başkalarının karanlığında boğuluyorlar. Ve biz ne yazık ki her seferinde bu kaçıncı diyerek sitem ediyor bir nevi vicdanımızı besliyoruz. Lakin mağazalarda vitrinlerde gösterilen giysiler gibi kadınlarımızın vahşet içindeki hallerini izlemekten öteye gidemiyoruz. İşte cevaplanması gereken bir soru daha bizler bu kaçıncı demeye daha ne kadar devam edeceğiz?

Yorum Yaz