• En Düşük 11°C, En Yüksek 16°C, Sağanak Yağışlı / Adana
  • Salı, 01 Ocak 2021

Güncel Kategorisi

Valiliğin yapmış olduğu açıklamada şehit babasının vergi borcundan dolayı hapiste yatmadığı belirtildi.

Adana Valiliği'nden yapılan açıklama şöyle:

Bazı basın yayın organları ve sosyal medyada yer alan  “Şehit Babası Cezaevinde!” başlıklı haberde, 2016 yılında Hakkari Yüksekova’da şehit olan Uzman Çavuş Orçun Kubat’ın babası Mevlüt Kubat’ın vergi borcu yüzünden cezaevinde olduğu yönünde iddialara yer verilmesi üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Konuyla ilgili yapılan araştırmada; şehidimizin babasının 2008-2009 yıllarında yürüttüğü ticari faaliyeti nedeniyle vergi kanununa muhalefetten Adana 12. Asli Ceza Mahkemesince 17.04.2015 tarihinde (oğlu şehit olmadan önce) 2 ayrı suçu işlediğine karar verilmiş olup verilen bu karar, Yargıtay 11. Dairesi tarafından 13.10.2020 tarihinde onanmıştır. Şehidimizin babası Mevlüt Kubat, iki ayrı suçtan toplam 6 sene 2 ay 30 gün hapis cezası almış ve Adana 1. İnfaz Hakimliği tarafından cezanın infazına karar verilmiştir. Şehidimizin babası Mevlüt Kubat, cezanın infazı için herhangi bir kolluk kuvveti tarafından teslim alınmamış, ailesine haber vermeksizin kendisi teslim olmuştur.

Ayrıca bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında şehidimizin babası Mevlüt Kubat’ın vergi borcunu ödeyemediği için hapse atıldığı belirtilmiş ise de kendisine tahakkuk edilmiş ya da mahkeme kararıyla tespit edilmiş herhangi bir vergi borcu bulunmadığı gibi Şehidimizin babası, vergi borcunu yatıramaması nedeniyle de cezaevine girmemiştir.

Şehidimizin babası, yukarıda açıklanan mahkeme kararına istinaden ceza almış olup 2008-2009 yıllarından itibaren ailesine ve resmi hiçbir makama konu ile ilgili herhangi bir beyanda bulunmamıştır. Konunun basına yansıtıldığı 04 Aralık 2020 tarihinden itibaren olayın hukuki süreci Valiliğimizce takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Konya'da feci kaza! Askeri servis aracı, TIR'la çarpıştı Önceki Haber

Konya'da feci kaza! Askeri servis aracı, TIR'la çarpıştı

Çanakkale'de kuraklık, su kullanımında yasaklar getirdi Sonraki Haber

Çanakkale'de kuraklık, su kullanımında yasaklar getirdi

Yorum Yaz